Перейти на новий сайт

Інтерв'ю з маммологом

Чим займається мамолог?

Мамолог - це фахівець, який займається захворюваннями молочної залози (діагностикою, лікуванням, профілактикою). Огляд мамолога обов'язковий при різних (навіть незначних) травмах грудей, перед тим як починати прийом оральних контрацептивів, в разі планування вагітності, після запальних захворювань, особливо це стосується запалень жіночих статевих органів.

При появі болю в грудях, будь-яких (навіть самих маленьких) ущільнень, раптового зміні розміру грудей (обох або однієї), почервоніння, виділень з сосків, втягування або, навпаки, випинання соска, при появі хворобливості і ущільнень в області пахв (лімфовузлів ) слід НЕГАЙНО звернутися до мамолога.

 

Як часто жінці необхідно відвідувати мамолога?

Ефективне лікування будь-яких захворювань жіночих грудей полягає, в першу чергу, в ранньому виявленні захворювання. Тому жінкам слід з'являтися на профілактичному огляді у мамолога не рідше ніж раз на рік.

 

Який категорії жінок потрібно бути особливо уважною? Хто в зоні ризику?

Причиною раку молочної залози є мутація клітин, що виникає при генетичному збої. Рак молочної залози може розвиватися на тлі передпухлинних захворювань, до яких відноситься мастопатія і фіброаденоми.

До факторів ризику раку молочної залози відносяться:

no вік - старше 40 років;

no спадковість; надлишкова вага;

no алкоголь;

no куріння;

no пізня менопауза - після 55 років;

no які не мали вагітності і годування груддю жінки;

no замісна гормональна терапія;

no стресові ситуації;

no робота з джерелами радіації;

no дисбаланс рівня статевих гормонів.

 

За яких симптомах слід звернутися до лікаря?

no Зміни форми, розміру і зовнішнього вигляду грудей (частіше одного).

no Зміна текстури шкіри (поява почервоніння, набряк). Часто вона стає схожою на шкірку лимона (зморшкуватою і щільною). Сосок западає всередину або змінює місце розташування, навколо нього утворюється висип і присутні гнійно-кров'янисті виділення.

no Утворення виразок навколо ареоли соска.

no Біль в молочних залозах.

no Свербіж, лущення і варіації кольору шкіри (пожовтіння, синюшність, почервоніння). Набряк плеча і пахвовій западини. Збільшення лімфатичних вузлів з боку ураженої грудей. Освіта ямочок на грудях, коли жінка піднімає вгору руки.

 

Лікуванням яких захворювань ви займаєтеся в МЦ «Діасервіс»?

Я займаюся лікуванням дифузних мастопатій, кіст, фіброаденом, вогнищевих фіброаденоматозі і цістофіброаденоматозов, діагностикою раку молочної залози.

 

Які види діагностики захворювань молочних залоз можна пройти в ДІАСЕРВІС?

УЗД молочних залоз, мамографія, біопсія пункції під контролем УЗД вогнищевих утворень молочних залоз і лімфатичних вузлів, цитологічне дослідження виділень з сосків молочних залоз.

 

Чому не потрібно боятися мамографії?

Тому що це один з найбільш точних методів діагностики хвороб молочних залоз. Доза опромінення при мамографії мізерно мала і не здатна завдати шкоди пацієнтові (при ФГ ОГК доза опромінення більше, ніж при мамографії).

 

Як правильно проводити самоогляд молочних залоз?

  • Роздягніться до пояса, встаньте перед дзеркалом. Вільно опустіть руки. Уважно огляньте в дзеркалі кожну груди. Перевірте, чи немає якихось змін величини, форми, контурів грудей (одна грудь може бути трохи більше, це нормально). Зверніть увагу на симетричність обох залоз, розташовані залози на одному рівні, чи рівномірно вони переміщаються при піднятті і закладі рук за голову, нахилах, поворотах праворуч і ліворуч. Чи немає фіксації або зміщення однієї з залоз в сторону.

 

  • Підніміть руки перед дзеркалом вгору. Знову огляньте по черзі молочні залози, звертаючи увагу на зміщення їх догори, в сторони або донизу; зміна форми з утворенням піднесення, западання, втягування шкіри або соска; поява крапель рідини з соска при цих діях або при легкої компресії соска.

 

  • Обов'язковим етапом є пальпація, яку проводять в положенні лежачи і стоячи. Правою долонею плазом обмацайте ліву грудну залозу - чи немає затвердінь, пухлини, а долонею лівої руки обмацайте праву грудь. Якщо груди великих розмірів, то необхідно підтримати її знизу: лівою рукою ліву груди, правою - праву.

 

yes Зручно проводити пальпацію молочних залоз в душі, намиленої рукою легкими рухами помацати обидві молочні залози поперемінно.

 

Самоогляд слід проводити щомісяця по закінченню менструації, але не варто забувати про те, що він не здатний замінити УЗД або мамографію.